Kursy STCW

Wielu żeglarzy, zwłaszcza żeglujących po morzu dużo i intensywnie stara się połączyć pasję z zawodem. Przecież prowadzenie rejsu morskiego, to całkowite wyłączenie z życia lądowego, w tym zawodowego. Jeżeli zatem żeglarz nie odziedziczył  sporego majątku, nie ożenił się bogato, ani sam nie dorobił „kokosów”, to na ogół zmuszony jest dorabiać lub zarabiać na żeglowaniu.

Pod wieloma względami żeglarstwo zawodowe różni się od turystycznego. Przede wszystkim skipper za swoją pracę otrzymuje honorarium, oczywiście niemal zawsze za małe w stosunku do poświęconego czasu i wysiłku, nie wspominając już o potrzebach i aspiracjach. Krótko mówiąc, zawodowy skipper/profesjonalny żeglarz musi zdobyć szereg dodatkowych kompetencji, z których część potwierdzona jest właściwymi dokumentami. Jednym z takich dokumentów jest STCW.

Co to jest STCW?

STCW to akronim od: Standards of Training, Certification and Watchkeeping 1978/95. To konwencja międzynarodowa przygotowana przez wyspecjalizowaną agendę Organizacji Narodów Zjednoczonych jaką jest IMO (Międzynarodowa Organizacja Morska).

Jest to świadectwo potwierdzające odbycie szkolenia składającego się z czterech kursów:

  • Indywidualne Techniki Ratunkowe (ITR)
  • przeciwpożarowy
  • elementarne zasady udzielania pierwszej pomocy
  • bezpieczeństwo wspólne i odpowiedzialność własna

Na statku handlowym każdy członek załogi od kuka poczynając, a na kapitanie kończąc musi legitymować się takim dokumentem.

Do czego potrzebne jest STCW żeglarzowi?

Żeglarzowi zawodowemu świadectwo STCW jest po prostu niezbędne do wykonywania pracy. Żeglarz przyjmujący wynagrodzenie za swa swoją pracę, wykonuje ją na pokładzie jachtu komercyjnego. Zarówno w odniesieniu do samej jednostki jak i skippera obowiązują inne przepisy, niż w przypadku jachtów turystycznych. Jeżeli więc zamierzasz:

  • prowadzić rejsy na jachtach komercyjnych
  • pełnić funkcje oficerskie na żaglowcach
  • zostać zawodowym żeglarzem

to powinieneś zdobyć świadectwo STCW.

Czy różni się STCW dla żeglarzy od STCW dla marynarzy?

Jak sama nazwa wskazuje STCW dla żeglarzy, to szkolenie i certyfikat stworzone z myślą o żeglarzach, nie tylko tych zawodowych. Polskie Urzędy Morskie od kilku lat wydają świadectwa STCW dla żeglarzy, które cieszą się stale rosnąca popularnością. Marynarze ze statków przechodzą szkolenie zgodnie z wymogami Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Program kursów dla marynarzy uwzględnia specyfikę pracy na stadku handlowym. Znaczna część tej wiedzy nie znajduje zastosowania w żeglarstwie.

Nasz autorski program szkolenia STCW dla żeglarzy uwzględnia specyfikę jachtingu morskiego. Ćwiczenia z zakresu Indywidualnych Technik Ratowniczych prowadzimy nie na basenie pływackim, ale w basenie portowym lub na otwartej wodzie. Zamiast specjalistycznego strażackiego poligonu, proponujemy naszym kursantom zajęcia przeciwpożarowe na pokładzie jachtu. Podobnie zagadnienia bezpieczeństwa wspólnego dotyczą nie dużych statków, ale jachtów, a na dodatek poparte są licznymi przykładami.

Dlaczego warto wziąć udział w kursie STCW dla żeglarzy?

Jak każde szkolenie, także i to, daje uczestnikowi nowa wiedze i umiejętności. Są to kompetencje bardzo ważne w aspekcie bezpieczeństwa żeglugi. Nie tylko sam przeszkolony skipper jest bardziej bezpieczny, ale w nie mniejszym stopniu jego załoga i jacht. Jednak nasze kursy powinny zainteresować nie tylko profesjonalnych żeglarzy, ale także amatorów, żeglujących raz-kilka razy w roku, i nie dla zarobku ale dla czystej przyjemności. Ilu z nas miało bowiem okazję:

  • otworzyć tratwę ratunkową i wejść do niej
  • spędzić na tratwie trochę czasu
  • używać pirotechnicznych środków sygnałowych
  • gasić pożar na jachcie

Oczywiście, to pytania tylko retoryczne. Dlatego: SAFETY FIRST!

Jakie uprawnienia dają nasze kursy?

Nasze szkolenie zakończone jest wydaniem stosownego świadectwa przez Urząd Morski. Świadectwo STCW dla żeglarzy daje możliwość:

  • pełnienia funkcji skippera na mniejszych jachtach komercyjnych
  • oficerskich na dużych statkach żaglowych (Fryderyk Chopin, Pogoria, Zawisza Czarny)

Od kilku lat Karta Bezpieczeństwa jachtów komercyjnych zawiera klauzulę stwierdzającą, że min. 1-2 osoby w załodze powinny legitymować się STCW. W przypadku dużych żaglowców jest to kilka osób. Tak więc, jeżeli nie masz aktualnie ambicji samodzielnego prowadzenia jachtu, możesz całkowicie za darmo miło spędzać czas na pokładzie żaglowca, na podstawie „asa w rękawie”, jakim jest STCW. Do tego oczywiście patent min. sternika morskiego i Świadectwo Operatora Łączności Bliskiego Zasięgu (SRC).